EduPico v3 - 2022

EduPico v3 - 2022

Jerzy Jasonek | 2022-02-12 20:38:37

RP Pico

Na początku 2021 roku zakupiłem sobie Raspberry Pi Pico i na potrzeby nauki MicroPythona i testowania układów sterowanych przez Pico - zrobiłem sobie adapter z najpotrzebniejszymi elementami elektronicznymi - zobacz >>>.

Adapter działał jak trzeba, zrobiłem sobie następnie jeszcze jeden, ale produkcja większej ilości adapterów np. na potrzeby edukacyjne była trochę uciążliwa. Wpadłem, więc na pomysł zaprojektowania własnej płytki PCB i zlecenia produkcji do fabryki. Na drodze wielkim planom, stały małe umiejętności - po prostu nie potrafiłem utworzyć projektu płytki, w końcu jednak się nauczyłem i stworzyłem swój pierwszy projekt w programie EasyEda.

Projekt PCB w EasyEda

Projekt PCB w EasyEDA

Projekt PCB w EasyEda

Projekt 3D w EasyEDA


Produkcje zleciłem PCBWay, jako nowy klient samo wykonanie miałem za darmo (10 szt.), cały koszt to była, więc przesyłka z Chin - jakieś 2 tygodnie czekania i płytki trafiły na mój stół.


Płytki PCB i porównanie z wersją Home Made

Płytki PCB i porównanie z wersją Home Made


W porównaniu z wersją Home Made, dodałem fotorezytor (GP 27) oraz diodę RGB (GP4, GP5, GP7). Jest też dodatkowa - druga dioda czerwona do projektu z syreną policyjną, poza tym nowa wersja adaptera nazwana EduPico v3 2022, zachowuję pełną zgodność z wcześniejszą wersją. To znaczy, że wszystkie programy, które napisałem na wersję Home Made działają.

Nie ustrzegłem się niestety pewnych błędów projektowych:

  • zaprojektowałem sobie za małe pady pod rezystory i teraz muszę lutować rezytory w obudowie 805 i nawet z tym jest problem;
  • otwory pod przyciski mają za mały rozstaw i przyciski wchodzą nierówno;
  • slot na ekran w przypadku wersji oled 0.96,  jest blisko szpilek pinów GP

Mimo błędów jednak urządzenie działa, błędy można poprawić w kolejnej wersji, ale myślę, że już tą wersję z powodzeniem wykorzystam podczas pracy z uczniami, musze teraz tylko polutować niezbędne elementy na większą ilość płytek.

Napisałem sobie program demo, który sprawdza działanie poszczególnych elementów na płytce - efekt widoczny jest na filmie.