EduPico v3 - 2022
Jerzy Jasonek | 2022-02-12 20:38:37
Na początku 2021 roku zakupiłem sobie Raspberry Pi Pico i na potrzeby nauki MicroPythona i testowania układów sterowanych przez Pico - zrobiłem sobie adapter z najpotrzebniejszymi elementami elektronicznymi - zobacz >>>.
Adapter działał jak trzeba, zrobiłem sobie następnie jeszcze jeden, ale produkcja większej ilości adapterów np. na potrzeby edukacyjne była trochę uciążliwa. Wpadłem, więc na pomysł zaprojektowania własnej płytki PCB i zlecenia produkcji do fabryki. Na drodze wielkim planom, stały małe umiejętności - po prostu nie potrafiłem utworzyć projektu płytki, w końcu jednak się nauczyłem i stworzyłem swój pierwszy projekt w programie EasyEda.
Projekt PCB w EasyEDA
Projekt 3D w EasyEDA
Produkcje zleciłem PCBWay, jako nowy klient samo wykonanie miałem za darmo (10 szt.), cały koszt to była, więc przesyłka z Chin - jakieś 2 tygodnie czekania i płytki trafiły na mój stół.
Płytki PCB i porównanie z wersją Home Made
W porównaniu z wersją Home Made, dodałem fotorezytor (GP 27) oraz diodę RGB (GP4, GP5, GP7). Jest też dodatkowa - druga dioda czerwona do projektu z syreną policyjną, poza tym nowa wersja adaptera nazwana EduPico v3 2022, zachowuję pełną zgodność z wcześniejszą wersją. To znaczy, że wszystkie programy, które napisałem na wersję Home Made działają.
Nie ustrzegłem się niestety pewnych błędów projektowych:
- zaprojektowałem sobie za małe pady pod rezystory i teraz muszę lutować rezytory w obudowie 805 i nawet z tym jest problem;
- otwory pod przyciski mają za mały rozstaw i przyciski wchodzą nierówno;
- slot na ekran w przypadku wersji oled 0.96, jest blisko szpilek pinów GP
Mimo błędów jednak urządzenie działa, błędy można poprawić w kolejnej wersji, ale myślę, że już tą wersję z powodzeniem wykorzystam podczas pracy z uczniami, musze teraz tylko polutować niezbędne elementy na większą ilość płytek.
Napisałem sobie program demo, który sprawdza działanie poszczególnych elementów na płytce - efekt widoczny jest na filmie.